abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 25
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Jaderné noviny 286

    14. 12. 2004 | Robert Krátký | Jaderné noviny | 4552×

    Diskuze o #ifdef v kódu jádra. Darcs zrcadlo repozitáře zdrojových kódů jádra. Monitor teploty pro Intel x86_64. Nový ovladač ADMA.

    Do konference přišlo celkem 1593 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Adrian Bunk a Andrew Morton.

    Diskuze o #ifdef v kódu jádra, 18 e-mailů

    8. lis - 15. lis

    David Howells poslal opravy kódu virtuální paměti a Andrew Morton si všiml malého #ifdef pro uClinux. Jednalo se o jedinou řádku, ale Andrew se zeptal, proč tam #ifdef je. David odpověděl, pro uClinux je ta konkrétní řádka zbytečná a vyřazení pomocí #ifdef znamená pro uClinux mírné zvýšení výkonu. Linus Torvalds na to řekl:

    Nemyslím si, že by tohle byl platný argument.

    Jestli chce uClinux udržovat samostatný kernel, poslužte si. Ale pokud chcete být začleněni do standardního jádra, jsou tu jiné priority. Jednou z nich je to, že integrace musí být čistá. A to znamená, že nebudeme provádět mikrooptimalizace, které v non-MMU případech ovlivňují hlavní strom - pokud pro to není zatraceně dobrý důvod.

    David odpověděl: Takže když nemáme MMU, tabulky stránek nebo PTE a ani nepotřebujeme operace, které je využívají, tak to nestačí? A Linus napsal:

    Ne. Jde tu o oddělení. Pokud tu věc dokážeš oddělit, fajn. Nechci v kódu další #ifdefy, ale můžeš mít nějaký úplně jiný soubor, který nebude provádět to, co není pro non-MMU vhodné.

    Ano, v kódu už #ifdefy jsou, ale nechceme je přidávat, pokud to není opravdu závažné. A i pak to znamená potíže. V tomto případě jsou potíže větší než závažnost. uClinux by klidně mohl mít falešný "struct vm_operations" - i kdyby jen kvůli tomu, aby ta zpropadená věc vypadalo trochu více jako Linux.

    Darcs zrcadlo repozitáře zdrojových kódů jádra, 5 e-mailů

    10. lis - 12. lis

    David Roundy napsal:

    Je mi potěšením oznámit dostupnost darcs zrcadla repozitáře linuxového kernelu. Darcs je plně distribuovaný a snadno použitelný systém správy revizí. Instrukce pro přístup k repozitáři jsou zde:

    http://darcs.net/linux.html

    Ve zkratce: kopii čerstvého jádra (konvertované z bkcvs) získáte takto:

    darcs get --partial http://darcs.net/linux

    Pokud chcete kompletní historii repozitáře, můžete vynechat parametr --partial (samozřejmě to bude trvat déle).

    Předem varuji, že darcs je zdatný požírač paměti - je-li spouštěn s velkými repozitáři. Takže zmíněný příkaz bude pravděpodobně vyžadovat 700 až 800 megabajtů virtuální paměti. Vlastní pracovní prostor je pod 300 megabajtů. Pracujeme jak na zrychlení, tak na využití paměti. Prozatím byly prioritami správná funkčnost a stabilita.

    Darcs zrcadlo kernelu je sponzorováno firmou Aktiom Networks (http://aktiom.net). Aktiom se specializuje na virtuální privátní linuxové servery (VPS) pro profesionály z oboru a konzultanty.

    Pavel Machek se zeptal: Bylo by možné získat data z www.bkbits.net, aby byla zachována kompletní historie? David odpověděl:

    Kompletní historii by bylo možné zachovat, ale myslím, že by bylo neslušné ji stahovat z webového rozhraní - a BK použít nemohu (ze zjevných důvodů).

    Mohl bych načrtnout, jak bych na to šel. Potřeboval bych dvě funkce: jedna by mi říkala rodiče dané verze, druhá by danou verzi stáhla. A samozřejmě by bylo potřeba zjistit autora/datum/komentáře ke každé verzi. Pokud by byl někdo tyto funkce ochoten implementovat, připravil bych to ze strany darcs. S těmito funkcemi by pochopitelně nebyly zachovány změny názvů, ale to by nebyla velká ztráta. Jo, a ta konverze by byla hrozně pomalá.

    V jednu chvíli během diskuze napsal Pavel: Larry uvádí bkbits.net jako jeden z možných zdrojů metadat v otevřeném formátu. Myslím, že už tam teď mají rychlejší připojení.

    Monitor teploty pro Intel x86_64, 5 e-mailů

    13. lis - 17. lis

    Zwane Mwaikambo, který pracuje na hardwaru poskytnutém Intelem, poslal patch podporující oznamování přehřátí na procesorech Intel x86_64. Testováno na EM64T, testovací boot na AMD64. Andi Kleen se zeptal, jestli byl ten kód testován při skutečném přehřátí, a Zwane odpověděl, že ne; zatím to spouštěl jen ručně. Andi také připojil dost tvrdou kritiku celého patche. V podstatě argumentoval, že by byl lepší jiný přístup. Poznamenal: Promiň, že to říkám tak pozdě, ale sám jsem si to uvědomil až teď.. Několik zpráv se věnovali temným čárům a Zwane se rozhodl patch přepracovat.

    Nový ovladač ADMA, 2 e-maily

    16. lis

    Jeff Garzik napsal:

    Pacific Digital (a jiní?) má několik PATA a SATA řadičů, které odpovídají veřejné specifikaci "ADMA", již je možné nalézt v:

    http://www.t13.org/project/d1510r1-Host-Adapter.pdf

    Z pohledu standardních IDE BMDMA řadičů je ADMA docela pokročilé. Umožňuje přenos všech příkazů (včetně non-DMA) přes DMA a scatter-gather [rozhodit-posbírat] tabulku. Místo DMA kruhu má každý port linkovaný seznam příkazů k provedení.

    Z pohledu moderních SATA řadičů už je na ADMA trochu znát věk, ale stále ještě je to rozumný design. Protože je hardwarová reference veřejná, byl ovladač rychlý a snadný. Strávil jsem nad psaním první verze pár hodin po práci.

    Ovladač splňuje Linusův stupeň spolehlivosti 2:

    Vypadá správně
    XZkompiluje se
    Funguje
    Projde zátěžovými testy

    Obsluha chyb má vážné nedostatky, ale základ by měl být správný.

    Ovladač je kompilován oproti libata z 2.6.10-rc2.


    V originálu Kernel Traffic 286 vyšla navíc ještě tato témata:

    Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.        

    Hodnocení: 67 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.